Üstün Düşünce ve Muhtaç Düşünce Döngüsü

Bu yazıyı okurken dinlenebilir şarkı için Tıklayınız.


Çoğu kişi nasıl bir kişilikte olduğunu bildiğini düşünür, hatta düşünmekle de kalmaz kendisinin diğer insanlardan çok daha fazla önemli ve zeki görür.


Şöylede bir durum var ki, bu tarz insanlar genellikle ‘aptal’ rolü oynamaktan hoşnutturlar.


Çünkü, içten içe dalga geçmek için sebep aramaktan kaçınmazlar. Oldukça aşağılama potansiyelleri yüksektir.


Sonuç olarak bu insanlar sizi dinliyormuş gibi görünseler de aslında karşı tarafı aciz görmek için nedenler bulmaya çalışırlar.


Bu kişiliğin üstünde bu kadar durulma sebebi toplumun içinde oldukça büyük bir virüs gibi yaygınlaşmasıdır.Zararlarına gelince, çevresindeki insanların özgüvenlerini farkında olarak ve olmayarak zedelemeleridir, bu da demek oluyor ki;


‘Daha fazla özgüvensiz insan eşittir daha fazla muhtaç olduğunu düşünen insandır.’


Peki ya muhtaç düşünen insanların çoğalması ne gibi zararlara yol açar?


Öncelikle muhtaç düşünmek insandan insana geçen bir olaydır. Muhtaç düşünen insanlar içlerinde benimsedikleri ‘başarısızlık korkularını’ karşı tarafa aktarırken, her ne kadar böyle düşünmese de, karşıdaki kişide de aynı sorgulama ve korku meydana gelir. Hele ki bu kişi ‘zaten pek başarısı olmayan biriyse’ anlatılanı oldukça hızlı benimser ve bu bir çığ gibi büyümeye başlar.


Muhtaç düşünce olağan dışı bir durum olmadığı sürece çevresini de, kendisini de ruhsal bir tükenmişliğe doğru götürür.


Bir tarafta kendi üstünlüğünü kanıtlamaya çalışan kişiler varken, diğer taraftaysa üstünlük derdine düşmüş kişilerden kendi payını alan muhtaç düşünceli insanlar vardır.


Bu garip döngü kendini gizlemiş bir biçimde hayatın bir parçası olarak devam etmekte.


Nasıl bu döngünün önüne geçilir?


Cevabı o kadarda zor değil aslında…


En olanaklı çare araştırmaktır. Nasıl ki kendine boş vakit ayırmaya çalışıyorsun, aynı şekilde günün bir vaktine de kendini eksik gördüğün veya merak ettiğin konular hakkında araştırmalar yapmak,


Bir konuyu bir kişiden değil birçok kişiden dinleyerek ve okuyarak


Sorgulamayı hayatın bir parçası olarak düşünerek


Kendini yetersiz gördüğün alanlarda gerçekten bilgili olduğunu düşündüğün ‘Dikkat edin üstünlük kanıtlamaya çalışan insanlardan olmasın’ kişilerle yetersiz olduğun konular hakkında tartışarak, sohbet ederek daha fazla pencereden olaylara bakarak


En önemlisi de kendinin de bir birey olduğunu unutmamaktır. ( yönlendirmeler hayatınızı yönetmesin, kendinize seçenekler bulun ve seçimi siz yapın)


Şimdi biraz başa dönelim, kendini üstün görenler ve muhtaç düşünenler dedik.

Bir not düşülmesi gerekirse, bir konu hakkında bilgi sahibiyseniz bunu karşı tarafa kanıtlamak için değil, karşı tarafı anlayıp ihtiyacı olduğu konuyu anlamaya çalışarak anlatmalısınız.


Diğer durumsa bir konu hakkında muhtaç olduğunuzu düşünüyorsanız o konu hakkında, soru sorarken utanmak, çekinmek gibi durumları bir kenara bırakıp, konuyu ilgili kişiye doğal bir durum olduğunu unutmadan tartışmaya açmalısınız…


Üstün Düşünce ve Muhtaç Düşünce Döngüsü son.