İyiliği Fark Etmek

Bu yazıyı okurken dinlenebilir şarkı için Tıklayınız.


Fark etmez bazen, ne istediğini, hatta kendini görmezden bile gelebilir, vakit bile ayırmaz kimi zaman kendine, çevresindekileri düşünür önce.


Anlayabilmek lazım içimizde olan haykırışları!


Kendimize de vakit ayırmamız lazım ki, benliğimizi unutmayalım. En son ne zaman kendine vakit ayırdın ?


Hiç sordun mu bu soruyu veya kaç kez farkına vardın ?


Olan biten olayların senin üstündeki etkileri ve sana öğrettiği dersleri ve yaşadıklarını İyice anlayabildin mi ?


En iç açıcı farkındalığı söyleyeyim ben size.


Uzaktan etrafı gözlemlemek, kalabalığın içinde kaybolunca hiç kimse seni görmüyorken düşünmek, onca yanından geçen insanı…‘Hepimiz birbirimizden farklı mı duruyoruz yoksa hepimiz aynı hataları mı yapıyoruz ?’


Diye sorgulamaktır farkına varmak.


Ben ne istiyorum ? Diyebilen insan farkına varır asıl benliğinin. Düşüncesizce savrulan hayallerde yaşaması, ümitsizliğe kapılması ancak ona zarar verir.


Aşık olduğunda insan aşkı tanımalı, aşkla tanışmayı bilmeli.


Çünkü o aşkın gözünden baktığında etrafa hâlâ bir umut olduğunu, güzel şeylerin var olduğunu bilmeli, bilmeli ki kalbini kararmış kin nefreti işgal etmesin.


Dost olsun insan iyiliğe, iyilikten gelen iç huzura kaptırsın kendini. O zaman öyle bir rüyaya bırakacak ki benliğini sanki gökyüzüne bir hamak asmış gibi görünene karşı seyre geçsin.


Rüzgar parmaklarının arasından nasılda manidar geçiyor değil mi ?


Derin bir nefes alın arkadaşlar!


Kaptırmayın bunca güzellik varken kendinizi karanlıklara.


Size çok iyi bir haber vereyim, aramızda hâlâ içinde iyilik taşıyan insanlar var lakin önce bunun farkına varmamız lazım. Hâlâ güzel şeylere inanmamız gerek ki karşılıksız güzelliklerin vermiş olduğu rahatlığa ve nadide tebessüme bırakalım kendimizi.


Peki nasıl bu insanları gün yüzüne çıkarabiliriz, aramızda olmalarını sağlayabiliriz ?


Cevabı çok naif, onlara iyilikle karşılık vererek, onları güvende hissettirerek bu da sadece bizim de onlara samimi bir gülümseme arz etmemizle olur.


Yalnız değiller, çünkü iyilik hepimizin içinde mevcut. Fakat biz bu iyilik hissini, yaptıklarımızla ve söylemlerimizle kalbimizin derin mahzenlerine kapatıyoruz.


Uzaklardan gelen karanlık ses uğultu oluverir kulaklarda.


Güzel olandan uzaklaştırır, çirkin olanı hoş gösterir gözlere, dili nefrete, kalbi kine bırakır sonra ama bunların hepsinin farkında olarak vazgeçersin, geçersin de bir pişmanlık kaplar içini ama sakın bırakma o pişmanlığa kendini. Bil ki güzel şeyler yapmak elimizde hatta çevremizde ancak korkularınla ve seni kötüye çekenlerle savaşarak kurtulursun benliğine huzursuzluk veren düşüncelerden.


Kötüye düşmüş adam bir bataklığın içindedir, çıkması için yardıma ihtiyacı vardır.


İyiliği Fark Etmek son.