Neden Yardım Ederiz ?

‘Neden ?’ Diye başlayalım yazıya.


Hiç düşünüyor muyuz yaptıklarımızın nedenini ?


Mesela birisine onu düşündüğümüzü belli etmek isteriz özellikle sevdiğimiz birisine. Peki onu düşündüğümüzü neden ona belli ederiz ?


Onun güvende olmasını isteriz.


Peki neden?
Aslında hayatta fark etmeden birçok duygu ve düşünce içine gireriz.


Belki de bunlardan çok küçük bir kısmının farkına varırız ama yaptıklarımızı özellikle duygusal yoğunluk yaşadığımız olaylarda yaptıklarımız bizi derin bir düşünceye sevk ediyor.


Örnek verecek olursak bir arkadaşınız var ve onu dost olarak görüyorsunuz kendi hayatınızdan, vaktinizden, kendinizden taviz vererek onu düşünüyorsun.


Peki bunu yaparken ne için yaptığını hiç düşünüyor musun ?


Onun güzel konuşması için mi ?


Yüzünün güzelliği için mi ?


Kalbinin temizliği için mi ?


Yada siz bunu kendiniz için mi yapıyorsunuz ?


Onu mutlu etmek sizi de mutlu mu ediyor ?


‘Neden olmasın ?’ Diye düşünelim şimdi…


Bir insana dış güzelliği için yardım eder misiniz ?


Veya


Çok güzel konuştuğu için ? İşte bu olmayabilir bir düşünce değil.


Yapabilirsiniz Nedeniyse, o güzel birisi belki de sizin içinize bir mutluluk getirmiştir hani bir söz vardır ya “onu görünce birden içim ısındı” işte bu yanlış bir söz olmayabilir. Çünkü bazı insanlar vardır görünce mutlu olursunuz, bu yardım etmek için sebep olabilir.


Birde kalbinin temizliği için yardım etmek fedakarlık etmek var demiştik.


Peki bunu neden yaparız ? Tanıdığınız birisi diyelim, çok temiz kalbi var, sürekli iyilik yapıyor veya yalan söylemiyor, kötülük beslemiyor, kin tutmuyor çok iyi bir insan değil mi?


Böyle bir insan olarak düşünelim bu tarz kişilere de yardım ederiz.


Peki neden ? Diye düşünelim belki de içimizde bir yerde ona bu yaptıkları iyiliğin karşılığı olarak içinde bir istek doğuyor olabilir, ona bu kadar iyiliğinin karşılığını vermek istiyor olabilirsin ya da yukarıda dediğimiz gibi ona bu davranışlarından dolayı ısınmış olabiliriz.


Evet bunlarda olabilir ve gelelim bir diğer söze kendimizi mutlu etmek için yardım etmek çok stabil bir davranış aslında, olağan bir davranış olarak görebiliriz, iyilik yapmaktan mutlu oluyor olabilirsin ve mutlu olmak için iyilik yapıyor olabilirsin.


Peki bunu neden yaparız ? Cevabı şu olabilir, bir iyilik yapıyorsun ve karşılığını mutlu olmakla alıyorsun ayrıca karşı taraftan bir beklenti içine girmiyorsun, aslında bu hayatın küçük bir püf noktası beklenti içinde olmadan iyilik yapmak karşılığını iç huzur olarak almak…

Saydığımız bir çok karakter yapısı oldu bunların hepsi normal hayatımızda yaşadığımız durumlar olabilir ve hepsi farklı bir karakter yapısı, yanlış bir karakter yapısı veya doğru bir karakter yapısı diyemeyiz tercih edilen karakter yapısı diyebiliriz. Önemli olan kimsenin maddi ve manevi öz sınırlarını aşmamak, ihlal etmemek diyebiliriz…


Neden Yardım Ederiz ? son.